U rafineriji Sasaolmbata kompanije MOL, elektrana zelenog vodonika kapaciteta 10 MW, najveća u centralnoj i istočnoj Evropi, počela je sa proizvodnjom. Postrojenje proizvodi 1.600 tona čistog, ugljen-neutralnog zelenog vodonika godišnje koji se koristi za proizvodnju goriva, smanjujući emisiju ugljen-dioksida Rafinerije Dunav za 25.000 tona, koliko iznosi godišnja emisija ugljen-dioksida za otprilike 5.400 tipičnih automobila. Ovaj korak je u skladu sa korporativnom strategijom MOL Grupe SHAPE TOMORROW s ciljem da region učini zelenijim, konkurentnijim i samoodrživijim.
MOL Grupa je u aprilu predala svoju novu fabriku u Sasalombati, u kojoj će kompanija koristiti tehnologiju američke kompanije Plug Power u elektrolizerskoj jedinici od 10 MW za proizvodnju približno 1.600 tona čistog, ugljenično neutralnog zelenog vodonika godišnje. Izvršeni su poslovi neophodni za pokretanje proizvodnje, uključujući i neophodna ispitivanja pritiska, pregled sistema upravljanja procesom, ubacivanje i povezivanje elektrolitskih ćelija u sistem, a pušten je u rad i sistem za prečišćavanje vode.
Oprema za elektrolizu kompanije Plug Power koristi električnu energiju iz obnovljivih izvora za razlaganje vode na vodonik i kiseonik. To znači da se ne stvaraju nusproizvodi koji zagađuju, dok fabrika proizvodi 8-9 tona čistog kiseonika po toni vodonika. Američka kompanija je ponudila kompaniji MOL inovativnu i pouzdanu tehnologiju: generatori vodonika, optimizovani za proizvodnju čistog vodonika koji imaju skoro 50 godina radnog iskustva.
„Zeleni vodonik je čist i svestran izvor energije koji trenutno koristimo za proizvodnju goriva kako bismo smanjili karbonski otisak, a prema našim planovima, uskoro će se moći direktno koristiti i u sektoru transporta. Proizvodnja i upotreba zelenog vodonika pomaže tranziciji zelene energije na inovativan način, što je osnovni cilj MOL strategije. Nakon Sasalombate, planiramo slične fabrike u Bratislavi i Rijeci, od kojih bi fabrika u Bratislavi mogla da počne sa radom 2026. godine” – rekao je Ádám Horváth, potpredsednik MOL grupe za nova i održiva preduzeća.
Nova fabrika vredna 22 miliona evra smanjiće karbonski otisak Rafinerije Dunav za više od 25.000 tona ugljen-dioksida godišnje. Nova tehnologija će postepeno zameniti proizvodni proces zasnovan na prirodnom gasu, koji trenutno čini jednu šestinu ukupnih emisija ugljen-dioksida MOL Grupe.
O MOL Grupi
MOL Grupa je međunarodna, integrisana kompanija za naftu, gas, petrohemiju i potrošačku maloprodaju, sa sedištem u Budimpešti, Mađarska. Aktivan je u preko 30 zemalja sa dinamičnom međunarodnom radnom snagom od 25.000 ljudi i iskustvom od preko 100 godina. MOL Grupa upravlja sa tri rafinerije i dve petrohemijske fabrike pod integrisanim upravljanjem lancem snabdevanja u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj, i poseduje mrežu od skoro 2400 benzinskih stanica u 10 zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope. Istražne i proizvodne aktivnosti MOL-a podržane su više od 85 godina iskustva u oblasti ugljovodonika i 30 godina u ubrizgavanju CO2. Trenutno postoje proizvodne aktivnosti u 8 zemalja i istražna sredstva u 9 zemalja.
MOL je posvećen transformaciji svojih tradicionalnih operacija zasnovanih na fosilnim gorivima u niskougljenični, održivi poslovni model i teži da do 2050. godine postane neutralan neto ugljenik, istovremeno oblikujući kružnu ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika u Centralnoj i Istočnoj Evropi.