Autor: Danijela Nišavić
Uobičajen život na ergeli u središtu Španije. Delovala je idilično sa puno konja, a da niko nije ni slutio da je ispod štala smeštena organizovana ilegalna proizvodnja duvana. Život i rad sive zone. Međutim, opsežnom istragom, ilegalni proizvođači su razotkriveni, potom uhapšeni, a tada je otkrivena čitava fabrika za preradu duvana i proizvodnju cigareta, pod zemljom. U proseku, jedna od deset zapaljenih cigareta u svetu je ilegalna, a čak 570 milijardi cigareta koje se popuše godišnje su iz nelegalnih tokova, po tom osnovu Vlade sveta gube čak 50 milijardi dolara.
Dok je legalnih proizvoda, toliko je i ilegalnih i težnja kriminala da ostvari zaradu. Dovijaju se, smišljaju kako da proizvedu, uvezu, izvoze, kupuju, prodaju ili poseduju robu koja nije u skladu sa zakonima, a što bi bila definicija nelegalne trgovine. Duvan i cigarete su najčešća meta sive i crne zone.

Na medijskoj radionici koju je organizovao Japan Tobacco International (JTI) u sedištu kompanije u Ženevi u Švajcarskoj, jedna od glavnih tema je bila ilegalna trgovina duvana. Sagovornik stručan, Eugenijus Cikockas, direktor za borbu protiv nelegalne trgovine za istočnu Evropu (JTI). Sa svojim timom ostvaruje odlične rezultate u veoma izazovnom poslu.
"Više je načina kako proizvod postaje nelegalan. Postoje originalni proizvodi preusmereni sa legitimnog lanca snabdevanja i koji su prodati, a da nije plaćena carina. Falsifikati su takođe prisutni, odnosno nelegalna proizvodnja registrovanih brendova bez ovlašćenje vlasnika žiga i bez plaćanja dažbina. Susrećemo se i sa brendovima proizvedenih legalno u jednoj zemlji ali prokrijumčarenih u drugoj zemlju u kojoj nemaju ili mogu i da imaju legalno prisustvo i prodaju se bez plaćene dažbine“, objasnio je Cikockas.
U JTI su postavljeni prioriteti kako bi se obezbedilo povećanje profitabilnosti obezbeđivanjem legitimnog i konkurentnog tržišta sa minimalnim učešćem nedozvoljenih proizvoda.
U prošloj godini bila su vođena 52 globalna projekta u suzbijanju nelegalne trgovine duvana i duvanskih proizvoda, a osumnjičeno i uhapšeno 256 osoba.
„U periodu od 2022-2023 do 96 odsto svih prijavljenih zaplena koji su se odnosili na brendove JTI identifikovano je kao falsifikat, a primetno je da su tržišta Evropske unije pod velikim uticajem poslednjih godina, kao i da su svi glavni brendovi na udaru. Prošle godine uklonjeno je 113 ilegalnih fabrika cigareta sa 38 evropskih tržišta, naspram 134 u 2022. Poljska je žarište za ilegalnu proizvodnju cigareta“, istakao je Eugenijus Cikockas.

A na Zapadnom Balkanu duvanska industrija ima 18 fabrika i indirektno i direktno zapošljava oko 45.000 ljudi. Samo kompanija JTI je u ovom regionu tokom 2023. budžetima doprinela sa ukupno 930 miliona evra.U Srbiji, priliv sredstava od akciza i PDV-a na duvanske proizvode u 2023. godini iznosio je 165,6 milijardi dinara, što predstavlja povećanje od 40 odsto u odnosu na 2016. kada je priliv po ovom osnovu iznosio 118 milijarde dinara. Ovakvom rezultatu doprinela je i borba protiv šverca duvana, odnosno mere koje države i industrija preduzimaju kako bi se šteta po budžetske prihode smanjila na najmanju moguću meru.
Obim nelegalnog tržišta u Srbiji 16,3 odsto
Procenjuje se da obim nelegalnog tržišta u Srbiji iznosi oko 16,3 odsto, od čega tri četvrtine čini lokalno uzgojen rezani duvan, a ostatak nelegalne cigarete koje su ili neobeležene ili obeležene markicama okolnih tržišta gde su niže akcize. Ono što trenutno komplikuje situaciju jeste povećan nelegalni promet cigareta sa teritorije Kosova i Metohije i Severne Makedonije gde su akcize i PDV na duvanske proizvode niži.
Kada su u pitanju druge zemlje regiona, konkretno Crna Gora i Bosna i Hercegovina, i ovde je zabeležen porast budžetskih prihoda. Najviše efekta je imalo zatvaranje Luke Bar čime je presečen ozbiljan kanal krijumčarenja duvana, s obzirom da su carine zapadnih zemalja Evrope procenjivale da je odavde stizalo oko 20 odsto nelegalnih cigareta u EU. Zahvaljujući ovoj dobroj odluci Vlade Crne Gore, nakon zatvaranja Luke Bar zabeležen je prosečni godišnji rast prihoda u budžetu Crne Gore za 30 odsto.
Pored toga što Vlada Crne Gore ima snažnu podršku duvanske industrije u borbi protiv šverca, i sa institucijama Bosne i Hercegovine se tesno sarađuje. JTI zajedno sa Upravom za indirektno oporezivanje i duvanskom industrijom u Bosni i Hercegovini organizuje četvrtu godinu zaredom kampanju „Stop švercu“ sa ciljem podizanja svesti o opasnostima nelegalne trgovine po državu, ali i po potrošače budući da švercovani proizvodi ne prolaze kontrolu kvaliteta.
Zahvaljujući ovoj kampanji, ali i zatvaranju Luke Bar, priliv sredstava u budžet Bosne i Hercegovine je samo u 2023. godine povećan za 32 odsto.
Projekti
Treba pomenuti i projekte koji se realizuju u Srbiji. Naime, tri najveće duvanske kompanije, koje u Srbiji imaju i fabrike za proizvodnju duvanskih proizvoda, aktivno rade u partnerstvu sa državnim organima (naročito sa tržišnom inspekcijom i policijom) na suzbijanju nedozvoljene trgovine i otkrivanju šverca. Takođe, duvanska industrija učestvuje u regionalnom projektu „Inovativni pristupi u suzbijanju nedozvoljene trgovine“ Američke privredne komore (AmCham), a ostvaruje se i saradnja sa NALED-om i FIC-om na različitim projektima.
Takođe, JTI već više od deset godina organizuje obuke za predstavnike carina i ministarstava unutrašnjih poslova iz svih zemalja regiona. U Srbiji, pruža podršku unapređenju kapaciteta inspekcijskog nadzora, a borbi protiv ilegalne trgovine doprinosi i kroz donacije u vidu dronova i dresiranih pasa, ali i kroz projekat „Satelit“ koji je razvijen u saradnji sa policijom i Fitosanitarnom inspekcijom. „Satelit“ omogućava otkrivanje ilegalnih zasada duvana korišćenjem najmodernije tehnologije. Od 2017. do danas su svake godine rezultati iz godine u godinu bolji i ukazuju nam da su se nelegalni zasadi duvana smanjili za 99 odsto od početka rada projekta „Satelit“. Tokom poslednjih 7 godina, uništeno je ukupno 858 tona nelegalnih zasada duvana i sprečena je šteta po budžet Republike Srbije, u proseku, za 483 miliona evra na godišnjem nivou. Samo u prošloj godini uništeno je 52,4 tona nezakonito zasađenog duvana.