Info

Šesta Nacionalna konferencija o filantropiji: pozitivan uticaj privatnog sektora u podršci osetljivim grupama

Milka Damjanović, direktorka Trag fondacije Foto: Nemanja Stojanović Foto:

​Fondacija Trag, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Fondacije Oak, organizovala je šestu Nacionalnu konferenciju o filantropiji. Konferencija je bila usmerena na podršku organizacijama posvećenim borbi protiv nasilja nad ženama i osnaživanju žena.

Davanja korporativnog sektora su u padu još od pandemije, a sada i zbog ekonomske situacije, rečeno je na konferenciji. S druge strane, dugoročna partnerstva između civilnog i privatnog sektora ostaju važna prečica kojom se ostvaruje efikasna i neophodna podrška u različitim domenima.

Država ima načina da podrži filantropiju i to se, prvenstveno odnosi, na pravni i fiskalni okvir. O tome je govorila Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, istakavši da je Vlada Srbije odlučna da nastavi da, zajedno sa civilnim sektorom, radi na unapređenju filantropije.

Šon Meklej, zamenik direktora Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj pri USAID Srbija istakao je da je Srbija, uprkos izazovima, na dobrom putu kada su u pitanju filantropija i davanja, podsećajući na visoki rang koji ona ima prema Svetskom indeksu davanja, koji je 29.

Milka Damjanović, direktorka Trag fondacije istakla je da je jedan od najkonkretnijih rezultata rada Trag fondacije na promociji filatropije to što šest lokalnih fondacija u Srbiji i regionu uspešno radi. Ove lokalne fondacije su uspele da prikupe 1.3 miliona eura od pojedinaca i kompanija u svojim sredinama i da ih, ponovo, kroz razne projekte, vrate zajednici.

Na konferenciji je predstavljeno istraživanje Trag fondacije „Društveno odgovorno poslovanje u službi osnaživanja žena u Crnoj Gori“ koje pokazuje da raste broj donacija organizacijama koje rade na suzbijanju nasilja prema ženama i da je ovde poslovni sektor značajno uključen. Jovana Hajduković iz organizacije „Sigurna ženska kuća“ iz Podgorice rekla je da poslovni sektor u Crnoj Gori prepoznaje rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena kao oblasti za svoje filantropsko delovanje a da su najzastupljenije teme: jednaka zarada, podrška ženama u ruralnom području, zdravlje žena, osnaživanje devojčica i podrška majkama.

Gošća konferencije je bila i Andrijana Vešović Zombijana, poznata crnogorska vizuelna umetnica, koja dugi niz godina kao građanka, na različite načine podržava rad podgoričke Sigurne ženske kuće.

„Sa Sigurnom ženskom kućom sam naučila mnogo o nasilju i posebno o tome kako komunicirati o nasilju. Taj senzitivniji način komunikacije o ovoj temi je deo mojih radova i na taj način se trudim da utičem na javnost“, rekla je Zombijana.

Drugog dana konferencije, u sredu, 6. novembra, velike korporacije će imati priliku da se susretnu sa predstavnicama deset ženskih organizacija, informišu se o njihovim aktuelnim projektima i odluče da li i na koji način mogu da ih podrže.

Teme