Energija

NIS na panelu „Ekosistem budućnosti: Savremeni sistemi održivosti“

Foto: NIS

Međunarodna konferencija „Look Up 3″, u čijem fokusu je bila zelena tranzicija i peta industrijska revolucija, održana je 28. novembra u Beogradu. Konferencija je okupila vodeće stručnjake i predstavnike poslovne zajednice iz Srbije i sveta, a cilj događaja je bio da se osvetle aktuelni trendovi, izazovi i rešenja u oblasti energetike, održivog razvoja i zaštite životne sredine.

Ivan Dimitriev, direktor funkcije za HSE kompanije NIS, učestvovao je na panelu pod nazivom „Ekosistem budućnosti: Savremeni sistemi održivosti“. Neke od tema ovog panela bile su integracija obnovljivih izvora u urbanu infrastrukturu, partnerski modeli za zelenu tranziciju, obnovljivi izvori kao temelj energetske stabilnosti, E- mobilnost i održiva infrastruktura, kao i uloga kompanija i lokalne zajednice u kružnoј ekonomiјi.

Moderator panela bio je prof. Dejan Ilić, naučnik i inovator, a pored Dmitrieva na panelu su učestvovali i doc. dr Zorana Petojević sa Građevinskog fakulteta u Beogradu, dr Radomir Žikić sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu i Jelena Benić, direktor za razvoj Orion eMobility.

Ivan Dmitriev je ovom prilikom govorio o dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji NIS-a i naglasio da NIS odavno nije samo naftna, već i energetska kompanija koja ulaže u zaštitu životne sredine. On je govorio o koracima koje NIS preduzima u cilju smanjenja negativnih emisija, navodeći da je kompanija do sada postigla smanjenje emisija od 90 odsto u odnosu na 2009. godinu. Sa prisutnima je podelio informacije o investicijama u ekološke projekte i obnovljive izvore energije, kao i o planovima za smanjenje emisije ugljen-dioksida.

„Naš cilj je smanjenje ugljeničnog intenziteta cele kompanije na 30 odsto do 2030. godine u odnosu na 2018. godinu. Takođe imamo i proaktivan cilj koji podrazumeva da do tada 50 odsto naše potrošnje bude iz obnovljivih ili alternativnih izvora energije“, rekao je on. Podsetio je i da je NIS krenuo sa proizvodnjom struje iz gasa i van Srbije, u Rumuniji, i da se u kompaniji odavno radi utiskivanje CO2 u naftna ležišta, što smanjuje i negativne emisije u vazduh.

„Ako pričamo o novcu, od 2009. godine NIS je u ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u Srbiji uložio skoro milijardu evra“, naveo je Dmitriev.

Dmitriev je ovom prilikom izjavio i da je NIS u 2022. godini krenuo sa proizvodnjom električne energije u prvoj gasnoj elektrani u Srbiji TETO Pančevo, da je dosta rađeno na rekonstrukciji postrojenja u Pančevu, kao i da je kompanija postavila punjače za elektro automobile na osam maloprodajnih objekata.

Zorana Petojević sa Građevinskog fakulteta u Beogradu predstavila je ovom prilikom projekat „Cirque Boost“ koji se fokusira na razvoj cirkularnih rešenja u građevinarstvu. Radomir Žikić sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja govorio je o zelenom vodoniku kao alternativnom izvoru energije, dok je Jelena Benić iz kompanije Orion eMobility predstavila rešenja iz oblasti elektromobilnosti, uključujući instalaciju punjača za električne automobile i pružanje korisničke podrške.

Na panelu se takođe diskutovalo o važnosti renoviranja starih zgrada umesto njihovog rušenja, uz preporuku za korišćenje modernih materijala koji poboljšavaju energetsku efikasnost. Diskusija je uključivala i pitanja o izazovima u snabdevanju električnom energijom potrebnom za punjenje vozila, naglašavajući potrebu za daljim razvojem infrastrukture i održivim izvorima energije. Pominjala se i mogućnost razvoja vodoničnih tehnologija kroz naučne projekte i inovacione fondove.

Teme