Da li biste ikada pomislili da ambalaža vaših omiljenih supa i majoneza može da se iskoristi za izolacione panele u izgradnji moderne fabrike? Ovaj inovativni pristup postao je stvarnost u fabrici Nestlé u Surčinu, koja je otvorena prošle godine. Ambalaža koja bi inače završila u otpadu, dobila je novu svrhu, tako što je reciklirana i upotrebljena kao izolacija za samu fabriku.
Ovaj korak nije samo ekološki odgovoran, već je i inovativno rešenje koje pokazuje da cirkularna ekonomija u Srbiji nije daleki cilj, već stvarnost koja se ostvaruje svakodnevnim radom i upotrebom resursa na pametan način. Kroz primenu inovativnih rešenja, Nestlé fabrika u Surčinu postavila je nove standarde u industriji i pokazala da ekonomski rast i zaštita životne sredine mogu da idu ruku pod ruku.
Već 6 godina nijedan gram otpada nije napustio fabriku
Nestlé je pionir u primeni politike „Zero Waste to Landfill“ u Srbiji još od 2019. godine.
– To znači da već šest godina nijedan gram otpada iz proizvodnih procesa nije završio na deponiji. Umesto toga, svi otpadni materijali se pametno recikliraju, pa se tako od kompozitne ambalaže (folije) izrađuju ekološki izolacioni paneli, a od otpada sirovina biljnog i životinjskog porekla pravi se biogorivo. Na ovaj način, naša kompanija ne samo da štedi prirodne resurse, već stvara novu vrednost za društvo, pretvarajući otpad u korisne materijale – otkriva Džamadagni Kandige, direktor fabrike u Surčinu.
Zanimljivo je istaći i da obe Nestlé fabrike u Srbiji koriste isključivo struju iz obnovljivih izvora i imaju najmodernije postrojenje, koje vodu iz proizvodnje prečišćava za bezbedno ispuštanje u prirodu.
Regenerativna poljoprivreda – prilika za srpske poljoprivrednike
Nestlé ove godine obeležava 20 godina poslovanja u Srbiji, a tokom tog perioda kompanija nije samo investirala u inovacije i održivost, već je kontinuirano podržavala lokalnu zajednicu. Kad je Nestlé krenuo sa primenom principa regenerativne poljoprivrede, podršku je usmerio na lokalne proizvođače sušenog povrća, kao ključne sirovine čuvenog Začina C. Regeneracija je uspešno nastavljena saradnjom sa proizvođačima suncokreta, a od prošle godine deo Nestléovog programa regenerativne poljoprivrede čine i uzgajivači soje. Podstičući primenu regenerativnih praksi, koje pomažu u očuvanju zemljišta i smanjenju emisije ugljen-dioksida, Nestlé poboljšava ekonomske uslove za poljoprivrednike, omogućavajući im da pređu na održivije metode rada.
Garden Gourmet proizvodi i inovacije u ishrani
Kroz brend Garden Gourmet, koji nudi širok spektar proizvoda na biljnoj bazi, Nestlé je posvećen razvoju održivih rešenja. Ovi proizvodi, bazirani na soji, pšenici i povrću, ne samo da zadovoljavaju nutricionističke potrebe, već pružaju održivu alternativu mesnim jelima.
– Garden Gourmet je jedan od načina na koji Nestlé odgovara na rastući trend potražnje hrane na biljnoj bazi, koji postaje sve popularniji među potrošačima. Ovaj pristup savršeno se uklapa u principe cirkularne ekonomije jer smanjuje zavisnost od resursa životinjskog porekla, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu. Proizvodnja biljnih namirnica, poput Garden Gourmet proizvoda, podržava održivo korišćenje prirodnih resursa i smanjuje otpad, dok istovremeno promoviše kružni model u kojem se resursi efikasno koriste – objašnjava Kandige.
Inače, Nestlé fabrika u Surčinu za proizvodnju hrane na biljnoj bazi, prostire se na više od 18.000 kvadratnih metara i reč je o investiciji od 80 miliona švajcarskih franaka. Ona odražava viziju kompanije Nestlé o održivoj proizvodnji hrane, koja je dobra za ljude i životnu sredinu, i podržava razvoj lokalnog društva.