Energija

Godišnja skupština MOL Grupe Odluka o isplati dividende u iznosu od 220 milijardi forinti

Na godišnjoj skupštini MOL Grupe, akcionari su odobrili izveštaj Upravnog odbora o finansijskim rezultatima za 2024. godinu i usvojili konsolidovane finansijske izveštaje. Skupština je donela odluku o isplati dividende u iznosu od 220 milijardi forinti i ponovo izabrala Žigmonda Jaraia, dr Lasla Paraga i dr Martina Romana za članove Upravnog odbora.

Dobit pre oporezivanja MOL Grupe u 2024. godini iznosila je 1,5 milijardi američkih dolara, što predstavlja pad od 23% u odnosu na 2023. godinu, pre svega usled normalizacije uslova u industriji i pogoršanja makroekonomskog aspekta.

Skupština je odobrila predlog Upravnog odbora o isplati dividende u iznosu od 220 milijardi forinti, što predstavlja povećanje od 10 procenata u odnosu na prethodnu godinu. Ova odluka podrazumeva osnovnu dividendu od oko 165 forinti po akciji i dodatnu, specijalnu dividendu od oko 110 forinti po akciji, što ukupno iznosi približno 275 forinti po akciji.

Skupština je ponovo izabrala Žigmonda Jaraia, dr Lasla Paraga i dr Martina Romana za članove Upravnog odbora, za mandat u trajanju od pet godina.

Žolt Hernadi, predsednik i generalni direktor MOL Grupe, prokomentarisao je rezultate: „Poslujemo u svetu opterećenom geopolitičkim i makroekonomskim izazovima, i upravo zato sam ponosan što smo uprkos svim otežanim okolnostima ostvarili značajan uspeh i ispunili naše finansijske ciljeve u protekloj godini. Budućnost nosi brojne neizvesnosti, ali naš zadatak je jasan: nastavljamo da jačamo konkurentnost držeći svoj pravac. Nastavićemo sa tranzicijom u okviru pametne prerade nafte, građenjem konkurentne i održive petrohemije, razvojem snažnog domaćeg i širokog međunarodnog portfolija u oblasti istraživanja i proizvodnje, razvojem maloprodajnog pristupa i snažno se fokusirati na cirkularnu ekonomiju. Naravno, sve to ćemo raditi uz maksimalnu efikasnost, kako bismo nastavili da stvaramo vrednost za naše akcionare.“

U 2024. godini, kompanija MOL ostvarila je čist CCS EBITDA prihod u iznosu od 3,073 milijarde američkih dolara, što je 1% niže u odnosu na prethodnu godinu, i premašilo je smernice tržišta kapitala od oko 3 milijarde dolara.

EBITDA prihodi upstream segmenta, bez specijalnih stavki, iznosili su 402,1 milijarde forinti (1.099 miliona američkih dolara) u 2024. godini, što predstavlja povećanje od 18% u odnosu na 2023. godinu u forintama, s obzirom na to da su proizvodni obimi porasli, a plaćanja rudarskih taksi u Mađarskoj smanjena zbog postizanja minimalnih nivoa proizvodnje.

U 2024. godini, downstream je ostvario čist CCS EBITDA od 463,4 milijarde forinti (1.267 miliona američkih dolara), što je 2% niže u odnosu na rezultate iz prethodne godine. Makroekonomsko okruženje negativno je uticalo na rezultate prerade i marketinga, sa značajno slabijom maržom prerade u 2024. godini, koju su delimično nadoknadili viši prodajni rezultati. Zbog nastavka opadajućeg trenda u industriji, Petrohemija je negativno doprinela čistom CCS EBITDA.

EBITDA segmenta potrošačke usluge porasla je za 11% u 2024. godini, dostigavši 271 milijardu forinti (743 miliona američkih dolara), što je rezultat kombinacije organskog rasta koji je vođen prodajom proizvoda izvan segmenta goriva i akvizicije u Sloveniji koja je završena sredinom 2023. godine.

Gas Midstream je u 2024. godini ostvario EBITDA prihode od 89 milijardi forinti (244 miliona američkih dolara), što predstavlja pad od 5% u odnosu na 2023. godinu, usled porasta potražnje za prenosom i promena u regulisanim tarifama.

U 2024. godini, sektor usluga cirkularne ekonomije ostvario je negativan EBITDA prihod od 20,3 milijarde forinti (52 miliona američkih dolara) za celu godinu.

O MOL Grupi

MOL Grupa je međunarodna, integrisana kompanija za naftu, gas, petrohemijske proizvode i maloprodaju, sa sedištem u Budimpešti, Mađarska. Aktivna je u više od 30 zemalja, sa dinamičnom međunarodnom radnom snagom od 25.000 ljudi i više od 100 godina istorije. MOL Group upravlja sa tri rafinerije i dve petrohemijske fabrike u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj, i poseduje mrežu od gotovo 2400 servisnih stanica u 10 zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope. Aktivnosti u istraživanju i proizvodnji podržane su sa više od 85 godina iskustva u oblasti ugljovodonika i 30 godina u ubrizgavanju CO2. Trenutno postoje proizvodne aktivnosti u 8 zemalja i istraživački kapaciteti u 9 zemalja.

MOL je posvećen transformaciji svojih tradicionalnih operacija zasnovanih na fosilnim gorivima u poslovni model sa niskim emisijama ugljen-dioksida, te teži da postane neto ugljenično neutralan do 2050. godine, oblikujući niskougljeničnu cirkularnu ekonomiju u centralnoj i istočnoj Evropi.

Tagovi

Teme