Info

DELTA HOLDING u 2021. ostvario prihod od 618,8 miliona evra NOVA zgrada Delta Auta, antifrost vetrenjače, start ANANASA…

Foto: Danijela Nišavić

Kompanija Delta Holding ostvarila je u 2021. prihode u vrednosti 618,8 miliona evra, što predstavlja rast od 22,3% u odnosu na godinu pre toga. U istom periodu ostvaren je operativni profit pre oporezivanja – EBITDA u visini od 63,03 miliona evra, ili 28,8% više nego u 2020, a u budžet Republike Srbije po osnovu poreza i dažbina uplaćeno je 126,7 miliona evra. Prethodna godina za Holding je bila najuspešnija od kako postoji, a 4. februara kompanija će obeležiti 31 godinu poslovanja i uspeha. I za ovu 2022. najavljuju se veliki planovi 730 miliona evra prihoda i investicije u nove projekte u svim oblastima u kojim posluje od agrara, e-komerca, distribucije, građevinarstva…

 „Prema ovim rezultatima, 2021. godina je najuspešnija godina u poslovanju Delte, od 2011. kada se kompanija odlučila za krupan zaokret u svom porftoliju i napustila biznis maloprodaje“, izjavila je na konferenciji za novinare Milka Vojvodić, CEO i viši potpredsednik Delta Holdinga za finansije i ekonomiju. „Ovako uspešno poslovanje omogućavaju nam pre svega znanje i motivacija naših ljudi, a zatim i kontinuirano investiranje u nove projekte i najmoderniju tehnologiju, koje ćemo nastaviti i u narednim godinama.“

Rekordni rezultati u prošloj godini su ostavareni uz anagažovanje 4.500 zaposlenih. Završeni su veliki projekti – otvoren je šoping-mol u Nišu, butik hotel Inidigo u centru Beograda, završena pametna poslovna zgrada, a započeti su i novi poslovni poduhvati – rekonstrukcija Sava centra i pokrenuta je platforma za e-komerc Ananas.

Foto: Danijela Nišavić

I za ovu godinu Delta Holding najavljuje nastavak velikih investicija u svim oblastima u kojima posluje.

E-komerc platforma Ananas do 2025. regionalni lider i posao za 900 ljudi

Marija Desivojević Cvetković, viši potpredsednik za strategiju i razvoj Delta Holdinga, rekla je da je 31 godina koliko kompanija postoji, i da ulaskom u četvrtu deceniju rada ostatju verni viziji i strategiji koju su postavili. Ključ je ideja da se u biznisu kreiraju nove kompanije kojima se maksimalno podiže vrednost, a u kojima su ljudi sa svojim znanjem na prvom mestu, naglasila je.

„E-commerce platforma Ananas počeće uskoro sa radom. Trenutno je zaposleno 80 ljudi. Reč je o investiciji koja će ukupno koštati oko 100 miliona evra, a plan je da do 2025. zaposli 900 ljudi. Veliko ulaganje u tehnologiju i logistiku, kao i sopstveni najmoderniji distributivni centar omogućiće Ananasu da kupcima pruži superiornu isporuku, odnosno korisničko iskustvo kakvog nije bilo na ovim prostorima. To znači brzu isporuku, za dan a najkasnije sutra“, istakla je Marija Desivojević Cvetković.

Delta Agrar je imao najveći udeo u prihodu Delta Holdinga od 42,3%

Specijalne antifrost vetrenjače

Kako je najavio Dejan Jeremić, viši potpredsednik Delta Holdinga i generalni direktor Delta Agrara, uprkos izazovima 2021. bila je odlična za poslovanje o čemu svedoči i rezultat – 42,3% prihoda Holdinga je ostvareno iz segmenta agrara. Prethodnu godinu obeležile su nestašice i poskupljenja mineralnih đubriva, ali su pravovremenim planiranjem obezbeđene dovoljne količine (30.000 tona). I na drugi izazov nedostatak kontejnerskih kapaciteta, s obzirom na to da su i veliki izvoznici širom sveta je rešen, zahvaljujući odličnoj saradnji.

Pročitajte još

IGOR MILENKOVIĆ, DELTA AGRAR “Kvalitetna jabuka je deficitarna na tržištu, perspektivna tržišta Bliskog i Dalekog Istoka, EU i Velike Britanije”

U Delta Agraru akcenat je na navodnjavanju, a površine pod povrćem i voćem su 100% pokriveni sistemima, postrni usevi 83%, semenski usevi 43%, dok merkantilni usevi 33%.

„Na imanjima Delta Agrara planirano je podizanje specijalnih vetrenjača koje služe da sprečavaju smrzavanje voća usled prolećnih mrazeva. Antifrost vetrenjače proizvodi američka kompanija Orchard Rite, a Delta Agrar će istovremeno biti zastupnik za njihove proizvode za područje Srbije. Biće to prvi put u celom regionu da se primenjuje ovakva tehnologija u zaštiti zasada“, rekao je Dejan Jeremić.

„Plan nam je da u ovoj godini ostvarimo 306,7 miliona evra prihoda, kao i 26,5 miliona evra EBITDA“, naglasio je Dejan Jeremić.

I Kompanije Danubius, Juhor, Mioni i segment Fun&fit su zabeležile rast u poslovanju. Danubius ima učešće od 31,6% na tržištu, dok u segmentu brašna čak udeo od 45,2%.

Delta Real Estate – plan ulaganja od 45 miliona evra u 2022.

Nova zgrada Delta Auta grupe

Delta Real Estate planira ulaganje od 45 miliona evra, od čega najveći deo za rekonstrukciju Sava centra. Prema rečima Angeline Nekić, potpredsednika i generalnog direktora Delta Real Estate, Holding ima tri hotela u Beogradu i jedan u Ljubljani, a prošle godine je otvoren butik hotel Indigo u samom centru Beograda sa 46 soba.

„Najmanje pogođeni pandemijskim uslovima rada i života su bili šoping molovi. Najviše investicija planiramo u rekonstrukciju Sava centra. Planiramo proširenje kapaciteta izgradnjom i loža“, istakla je Angelina Nekić.

Nova poslovna zgrada Delta Auta grupe na 15.000 kvadrata

Aleksandra Đurđević, potpredsednik Delta Holdinga i generalni direktor Delta Auto grupe, najavila je u ovoj godini izgradnju nove poslovne zgrade Delta Auta, koja će objediniti salone automobilskih i brendova motocikala BMW, Mini, Honda i KTM. Objekat će imati 15.000 kvadrata, biće dugačak 225 metara, a planirano ulaganje je 21 miliona evra.

„Delta Auto grupa postoji 26 godina i pravo je vreme da imamo novu poslovnu zgradu Delta Auta grupe koja će se nalaziti dijagonalno od TC Delta sitija. Delta auto u prethodnoj godini imao rast prodaje od 15% sa 24.100 prodatih novih vozila. Prvi u regionu imaćemo novi koncept izložbenog salona za električna vozila u Galerija šoping molu, i u njemu ćemo predstavljati inovacije, prodaju vozila u virtuelnom okruženju“, kaže Aleksandra Đurđević.

Delta transportni sistem – rast prihoda za pedeset odsto u 2021. u poređenju sa 2020.

Lazar Petrović, potpredsednik Delta Holdinga i generalni direktor Delta DMD, naglasio je da je kompanija nastavila ugovore sa dosadašnjim partnerima Ferrero za Srbiju i Crnu Goru, sa Tikveš su takođe produžili ugovor, BAT-om za Crnu Goru, a kao primer uspešne višedecenijske saradnje je Beiersdorf…

„Delta transportni sistem je imao rast od 52% prihoda i ostvario je više od 65 miliona evra prihoda, a u situaciji kad nije mogao brodom da se obavlja prevoz robe to smo činili kamionima“, ukazao je Lazar Petrović.

Društvena odgovornost – nastavak projekta NAŠE SELO

Delta Holding je društveno odogovorna kompanija koja ima tri velike zadužbine, a u planu je da se u ovoj godini nastavi projekat NAŠE SELO. Do sada je on bio realizovan u dva sela Dubočani i Mala Jasikova u blizini Zaječara, a plan je da u 2022. u projekat bude uključeno Bačko Novo Selo pored Bačke Palanke, kao i rad na digitalnom selu u saradnji sa Institutom BioSense na Mokrin projektu.

„U ovoj godini Delta će nastaviti i proširiti projekat NAŠE SELO akciju koju je kompanija pokrenula 2018. godine sa ciljem da pomogne opstanak srpskog sela, modernizacijom poljoprivredne proizvodnje i organizacijom društvenog života u ovim naseljima. Do sada je akcija obuhvatila zaječarska sela Dubočane i Mala Jasikova, a sada se projektu priključuje Bačko Novo Selo, u opštini Bač“, rekla je Marija Desivojević Cvetković.

Žiteljima ovog mesta biće ponuđena edukacija i kontinuirano savetovanje o tome kako treba da izgleda savremena i efikasna poljoprivreda. Dobiće priliku za beskamatne ili vrlo povoljne kredite kojima mogu da finansiraju svoju proizvodnju. Kroz projekat NAŠE SELO dobiće i podršku u organizaciji javnih i kulturnih aktivnosti i drugih oblika društvenog života na selu. Delta Holding će nastaviti investicije u ljude i znanje kroz programe Kompas za studente, Mladi lideri i Delta biznis inkubator za startape, koji će ove godine biti rebrendiran i dobiti naziv – D inkubator.

„U skladu sa našom vizijom – znanje i ljudi su temelj“, naglasila je Marija Desivojević Cvetković, viši potpredsednik za razvoj i strategiju Delta Holdinga.

Teme